Poslední dobou vidím a slyším kolem sebe jak lidstvo mrhá plasty, že jich jsou plný oceány, že všechno co je vyrobené obsahuje plast zcela zbytečně a …. takto bychom mohli pokračovat. Jaká je vlastně situace v mém okolí. V podstatě strašná! Lidstvo o tom vlastně stále mele, ale většina z nás nedělá vůbec nic.

K napsání článku mě donutila až zažitá situace na koncertě Metallica v pražských Letňanech v roce 2019, kde bylo údajně něco okolo 70k lidí. Dlouho jsem na žádném větším koncertě nebyl, ale lidi co chodí mi tvrdili, že se situace zlepšila, protože dneska už mají přece „ty woe“ kelímky na zálohu, teda pro pivo se chodí už jen s jedním kelímkem. Osobní zkušenost ale o moc lepší nebyla. Na místě jsem byl, před koncertem samotné Metallici, asi 2 hodiny a za tu dobu jsem měl opravdu jen jeden vratný kelímek, který zpátky nevykupovali. Logika věci mi přišla být opravdu divná, protože za ty 2 hodiny jsem si v těch frontách stihl dát (vystát) jen jedno pivo, ke kterému jsem dostal tlustý plastový kelímek o který sem nestál a musel si ho tak nechat. Z pohledu na věc mi toto uvažování přijde být vhodné ve chvíli, kdy si s tím jedním kelímkem dám aspoň 8 piv a použiji ho tedy teoreticky vícekrát. Ale pokud si s ním dám jedno pivo, je to opět kontraproduktivní, protože mi vlastně kelímek vnutí, nemůžu ho vrátit a oni musí vyrobit jiný. Ale koncept kelímků pro pivaře na fasťákách byl zdárně vyřešen…. po Česku :-). Že jsem při odchodu zakopával o PETky po vodě, různých káv a kůl drinkách, to už nikoho netankuje.

A takto bychom mohli pokračovat, tak třeba nakupování potravin, jenom za 15 minut než si vyberu ovoce a zeleninu, je kolem mě spotřebováno odhadem tak 100 pytlíků. Dále, když pokračujete třeba pro sýr nebo uzeninu, tak pokud už není to cosi v plastu zabaleno, tak v brzké době stejně bude. Klasicky u nákupu masa / sýrů / lahůdek.

No a potom prostě vyjdete ven a vidíte každého druhého jak se nalejvá vodou z PETky, protože je lenivej si vzít z domova lahev (ať už třeba plastovou), kterou by použil vícekrát. Typickým příkladem je i můj kolega, který si denně chodí pro PETku s vodou do kantýny. A při tom by stačilo tak málo a dojít si natočit sklenici vody do kuchyňky. To je samozřejmě jen špička ledovce….

Abych tak řekl pravdu, tak ono když přijde řeč na ekologii, tak všichni povídají o tom jak třídí, což je vlastně až následek. Pokud chcete planetě (nebo svému nitru) udělat dobře, tak se na ty plasty vyserte a nepoužívejte je, protože třídění odpadů je k hovnu! Češi jsou sice v třídění odpadů machři, ale kde ty plasty končí dál nikoho nezajímají. Bereme to tak, že když jsou v tříděné popelnici, systém se o ně ekologicky postará (třeba je prodá nějaké zemi a ta je naháže do oceánu).

Asi je jasné, že 100% se plastům vyhnout nedá. Třeba takový pytlík v odpadkovém koši už je dnes dost základ, i když taky je to jen lidská pohodlnost. Jako malý jsem vynášel koš bez pytlíku, mamka ho vždycky vymyla vodou a bylo. Obecně by ale stačilo když by lidé začali používat mozek. Tak třeba nekupovat si jídlo „tejk avej“ v plastovém obalu, stejně tak dnes třeba tak oblíbená káva s sebou atp. Je opravdu nutné mít banány, citrony, brambory všechny samostatně v pytlíku? Nejde u celé téhle věci jen o ten čárový kód, který vyjede z váhy? Protože co se potom asi tak stane s množstvím všech těch pytlíků, které přinesete? V horším případě skončí v obyčejném koši, v lepším, v koši sloužící na plast. Otázkou potom zůstává, kde skončí ten obsah plastového tříděného odpadu. Je mi asi jasný, že v dnešní době plastové není možné se vyhnout plastům úplně, ale do jisté míry to jde, ale to člověk musí chtít a trochu na to myslet. Takže lidi nebuďte vohnouti a nemyslete jen na tenhle okamžik, ale třeba na lidi, potomky, co tady budou po Vás!

Plasty kam se podíváš
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *