Německo resp. Berlín je prý velice hezké město tak proč mu tedy nevěnovat pár dní. Daleko to není a dálnice zadarmo asi taky nebude věčně. Avšak i tak člověk musí mít známku. Ne dálniční, ale tzv. ekoplaketu. Naštěstí není to taková překážka jak jsem si ji zprvu myslel. Ve většině případů Vám tuto plaketu vystaví někde na STK za poplatek cca 300 Kč. Potřebujete velký technický průkaz a to je vše. Tuto ekoplaketu potřebujete jen na vjezd do centra Berlína (i některých jiných Něměckých měst, o zavedení ekoplalety se uvažuje i ve Švýcarsku a Rakousku).

Nicméně zpět k Berlínu. My ho prošli za cca 2,5 dne. Rozhodně jsme ho neprošli celý, jen to nejdůležitější a musím uznat, že program byl dost nabitý! S plánem naší trasy se s Vámi chci nyní podělit.

Odjezd z ČR jsme si naplánovali na 7 hodinu ranní, protože v Berlíně jsme chtěli být kolem poledne. Povedlo se a kolem dvanácté vystupujeme u zámku Schloss Charlottenburg. Prohlídku jsme vynechali, protože by nám asi stejně nic moc neřekla. Prošli jsme si okolí a přilehlé budovy zámku, který hodně připomínal francouzský Versaille, jen menší. Po procházce krásným zámeckým parkem, jenž se rozkládá uprostřed Berlína, jsme zamířili do Technického muzea. Muzeum všem vřele doporučuji! Opravdu tu mají spousty exponátů, na které se vyplatí rezervovat si alespoň půl dne. Pro první den stačilo a jeli jsme se ubytovat a navečeřet.Dalšího dne byl program rozhodně nabitější. Celé centrum jsme procházeli a projížděli MHD. Na začátku dne jsme si koupili celodenní jízdenku (její platnost končí vždy ve 3 hodiny ráno následujícího dne) na pásmo AB. Nejdříve jsme jeli na Potsdamer Platz, který jsme prošli pěšky až k budově Reichstag což je budova Říšského sněmu. Od té jsme se vrátili k Braniborské bráně. Pod ní jsme podešli na Pariser Platz (Pařížské náměstí) které je v podstatě součástí ulice Unter den Linden. Na této ulici potkáte živé sochy, různě namaskované lidi a jste po ni schopni dojít až na náměstí Alexander Platz kde se tyčí televizní věž Fernsehturm. Po obědě nás  čekala návštěva Berlínské zdi, konkrétně East Side Gallery a místa Checkpoint Charlie. Protože obě tyto místa nejsou při sobě zabrala nám jejich návštěva větší část odpoledne k tomu všemu se přidala ještě únava a proto jsme den zakončili návštěvou Berlínského hlavního nádraží (Berlin Hauptbahnhof). Kolem osmé večer jsme zajeli ještě zpět na Potsdamer Platz kde jsme chtěli vidět rozvícené náměstí včetně Sony centra, ale bohužel se nepovedlo, byla zhasnuté a proto jsme se rozhodli vrátit zpět do hotelu konečně si odpočinout.Dalšího dne, než jsme opustili centrum Berlína, zajeli jsme se podívat do irského obchodu Primar, kde se dá za levno nakoupit oblečení. Celá akce včetně parkování zabrala cca 2 hodiny, a tedy dopoledne bylo pryč. Odpoledne jsme jeli směr Postdam (Postupim), kde se nachází zámek s parkem Sanssouci a zámek s parkem Cecilienhof. Celá Postupim působí velice historickým dojmem a myslím, že by to zde chtělo za hezkého počasí strávit celý den. Do Postupimi se pohodlně dostanece pomocí MHD, linkou S.Než jsme se vydali na zpáteční cestu zavítali jsem ještě na relaxaci na tropické ostrovy  Tropical Islands. Tuto návštěvu ocení spíše děti, ale i dospělí si zde přijdou na své. Množství saun, par a vířivek je zde velké a člověk si tu opravdu odpočine.

Závěrem bych výlet shrnul za úspěšný a pestrý. Co vidím jako velké plus Berlína je hlavně široká síť MHD a ochota místních lidí pomoci turistovi nalézt co hledá. Bohužel ani Berlín se neobešel bez lidí, kteří Vám nutí podepsat petici, bez žebráků apod. Není jich sice takové množství, ale trochu to kazí pýchu tohoto města. Na silnicích v centru je hodně radarů takže doporučuji si dávat pozor na rychlost a dodržovat předpisy.

 910 total views,  1 views today