Jakožto mladý nadějný akvarista, teď už tedy mladý ne, jsem se rozhodl posunout svou snahu někam dál a postavit si na zelené louce nové rostlinné akvárium. To byl zase nápad. No, čtěte dál…

Jen řeknu, že kytky mi obecně nikdy pořádně nerostly, v zásadě jsem neřešil příčinu, jen jsem si myslel, že ty kytky, které kupuji jsou k ničemu a chyba byla v nich. Je taky pravda, že jako dospívající člověk jsem neměl tolik času- se tomu věnovat a to nemluvím o penězích. No a ruku na srdce, taky trhu nebylo až tolik „preparátů“ zjišťovat a vylepšovat, ale to taky nechci rozebírat! Jde se stavět nový svět.

Začal jsem tedy od začátku a to se vším všudy, tedy jsem koupil nové akvárium, substrát, kamínky, kořeny, světlo, prostě všechno! Protože jsem 20 let měl akvárium 100x40x40 cm (cca 160 litrů) na vlastoručně zbastlené skříňce včetně horního deklu, řekl jsem si, že pro tentokrát to chci mít pěkné, od jednoho výrobce ať to vypadá! Sáhl jsem po akváriu značky JUWEL, typu RIO 240 (121x40x55 cm) a to včetně skříňky.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak se akvárium povedlo doručit až na třetí pokus, ale povedlo se.

Začalo to klasicky umístěním akvária a stavby jeho komponentů (filtr, topítko atp.) a pak samozřejmě přišla na řadu stavba interiéru. Protože jsem před tím koukal skoro 2 týdny na youtube a čerpal inspiraci, jak interiér postavit, což bylo na jednu stranu inspirující a na druhou demotivující, protože co tam ty lidi dokázali postavit, bylo prostě úžasný a mě už bylo jasné, že na tohle nemám.

Interiér akvária jsem dal do kupy včetně osazení kytek a dle zkušenosti jsem začal čekat alespoň dva dny, aby voda trochu odstála a sedl si kal. Protože jsem chtěl začít co nejlépe, nalil jsem do akvária nějakou chemku na úpravu vody z vodovodu. Den poté jsem přidal chemku na snížení obsahu nitritů v akváriu, což mi 36 hodinách test pozitivně potvrdil. Do filtru jsem ještě doplnil startér (takové dvě kuličky), které by měli urychlit tvorbu bakterií ve filtru. No a jdou se stěhovat ryby. Povedlo se!

První napuštění
Usazení kalu a umístění rybek

Líbí se mi to a to je podstatné. Teď přišlo na řadu další mega čtení jak tedy nejlépe na ty kytky a jak jim dopřát co nejlepší podmínky a nezabít ryby. Vyrazil jsem tedy ke sdílnému prodejci do akvaristiky, kde jsem popsal své problémy. Bylo mi doporučeno dokoupit ryby, dodávat tekuté C02 prakticky na denní bázi + dodávat výživu pro kytky každý 2-3 den. Bylo mi řečeno, že CO2 v láhvi je sice fajn, ale je to primárně pro kytky a taky samozřejmě to, že regulovat jeho hodnotu v akvárii není úplně sranda a že po takovém to zásahu resp. dodávání CO2 se tak trochu stáváte otrokem akvária, protože je třeba kytky pravidelně stříhat, láhev CO2 doplňovat a díky tomu se vlastně z pohodlné akvaristiky dostáváte úplně někam jinam. Přiznám se, že i když bych rád, aby to vypadalo, ale zase nechci u toho otročit, spíše bych chtěl pěkně přírodní cestou se dostat do rovnovážného stavu v akváriu, kde prosperují jak kytky tak ryby.

Po 1/2 roce a po vyčištění
Po 3/4 roce a vyčištění – je vidět, že z hlediska kytek nedošlo k velkému růstu, stále stagnovaly

Téměř po dvou letech jsem se dostal do vysněného stavu, tedy chemku do akvária prakticky naliju (čti max 2x týdně tekuté CO2 a směs pro podporu růstu kytek), řasu prakticky nemám. Vodu (1/4 obsahu akvária) měním v rozmezí 4 – 6 týdnů, dle potřeby + dle harmonogramu měním houby ve filtru, ryby vypadají šťastně a kytky rostou jak zběsilé. Ale byla to dlouhá cesta. První rok probíhal výměnnou vody (1/4 obsahu akvária) každý týden, škrabání celkem velké vrstvy řas ze skel, kamenů, filtru snad i ryb <vtip>. Byl jsem celkem nešťastný, už jsem nevěděl co bych změnil. Zkoušel jsem snad všechny možné preparáty na úpravu vody a podporu růstu kytek. Po necelém roce zoufalství jsem si řekl, že musím něco radikálně změnit a změnil. Napadla mě změna vody. Přestal jsem tam lít vodu z kohoutku a začal experimentovat. Zkoušel jsem změřit pH a dusitany ve vodě ze studny a ve vodě z dešťového rezervoáru. Nebylo překvapením, že voda ze studny byla extrémně tvrdá a plná dusitanů, naopak voda z rezervoáru byla měkká a úplně bez dusitanů. Rozhodl jsem se pro vodu z rezervoáru. Pokračoval jsem ve výměnách vody ve stejné frekvenci, škrabal řasu a začal jsem používat tekuté CO2 s chemkou na úpravu vody pro kytky. Dále jsem upravil osvětlení. Svítím (v letním čase) od 11:30 – 14:30 a od 16:30 – 20:30) a taky s jiným světlem, než bylo s akváriem dodáno, konkrétně s Juwel HeliaLux Spectrum 1200. Po zhruba měsíci začaly kytky růst jak zběsilé, řasa prakticky zmizela a voda byla krásně čistá.

Po roce a půl – návrat z měsíční dovolené

Osazenstvo ryby:
– Skalár
– Parmička černopruhá
– Tetra křivopruhá
– Čichavec
– Neonka
– Glyptoper velkoploutvý (gibbiceps)
– Pancéřníček

Osazenstvo kytky:
– Šípatkovec amazonský (dlouho trvalo než to rozjel)
– Bahnatka bezstopečná
– Mokřanka vzpřímená

Všechny ostatní kytky dříve nebo později zdechly s chemkou či bez chemky. Aspektů proč je schopen někdo pěstovat ty a ty kytky jsou ovlivněny jak umístěním akvária, tak jeho typem osvětlení atp. chce to laborovat a zkoušet. U akvárka se projevy neukáží hned, trvá to vždy minimálně měsíc. Jakmile se začnete blížit do vyváženému stavu, poznáte to, protože kolem akvária bude mnohem méně práce. Důležité je vytrvat a zkoušet. Přiznám se, že když jsem kolem toho tancoval týdně X hodin, zvažoval jsem, že to vzdám. Teď když to chce pár hodin měsíčně, je to už ta správná zábava. Budu přidávat postupně další fotky a mé zkušenosti.

 709 total views,  7 views today