S manželkou jsme se dohodli, že až po Vánocích dojíme jídlo z ledničky, vyzkoušíme společně šestitýdenní tzv. carnivore diet, tedy stravovací styl masožravce (diet zde není ve významu dieta jako taková, ale způsob stravování). Náš jídelníček by měl být převážně jen maso, sem tam vejce nebo sýr. K pití hlavně neperlivá voda pokojové teploty, černý čaj nebo káva. Mléku se chceme vyhnout, stejně tak jako ochuceným nápojům a alkoholu.

Vedla nás k tomu jedna věc, hlavně tedy mě a to, že carnivore diet má dobrý vliv na tlusté střevo, což by mi mohlo pomoci s mou ulcerózní kolitidou. Manželka chtěla být jen solidární a chtěla to zkusit s vidinou, že zhubne pár kilo.

No, a tedy jsme s tímto pokusem začali. A jak rychle jsme začali tak v podstatě i skončili. Ano, vím, taky si o lidech, kteří něco začnou a hned skončí myslím své, nicméně tohle byl možná opravdu moc velký oříšek, alespoň pro teď.

Takhle nějak vypadal náš nákup na celý týden, krása, že?

A teď zpět k realitě. Startovací den bylo pondělí a pro měl v úterý večer byl i konec, pro manželku asi ve čtvrtek. Co Vám budu vyprávět, byl to zážitek. První půl den dobrý, ale druhý půl den už to s nadšením začalo klesat. Nejenže jsem měl hlad, ale maso bylo poslední věc na kterou jsem měl chuť. Chybělo mi ovoce, zelenina, prostě něco jiného než jen maso. Když jsem si představil, že budu mít k večeři další 400g masa, bylo mi z toho nic moc. Hlad jako takový byl očekávaná vlastnost, to by se po pár dnech srovnalo, ale jednostranná strava byla daleko horší řehole.

Díky tomu, že již asi čtvrtým rokem bojuji s ulcerózní kolitidou, jsem zvyklý se ve svém jídelníčku dosti omezovat. Nyní sice ne tolik, jako dřív, ale pořád se vyhýbám lepku a cukru (což je dnes odhadem tak 70% nabízeného jídla). Snažím se jíst pestrou stravu, tedy snídani, oběd i večeři se snažím mít rozmanitou, tedy kousek ovoce, zeleniny a hlavně nějaký tuk, především ten rostlinný. Říkal jsem si, že omezit pár dalších věcí a soustředit se jen na maso nebude problém. Spletl jsem se! Jak pro mě, tak pro manželku. A tak jsme s carnivore diet zatím sekli. Nevím, asi v tuto chvíli nejsem v takovém zdravotním stavu s UC, aby mě to motivovalo tuto dietu udržet a vydržet, minimálně ne v tuto chvíli. Určitě ji nezavrhuji a stále o ní přemýšlím a jsem odhodlaný ji vytáhnout znovu (a taky aspoň těch 6 týdnů vydržet) ve chvíli kdy se má tlusté střevo dostane do stavu relapsu. Pak budu mít alespoň dostatečnou motivaci!

Všem ostatním, kteří o tom přemýšlí nebo dietu již absolvovali buď přeji pevné nervy nebo gratuluji. Všude je na ni jen chvála, tedy to má možná něco do sebe. Na druhou stranu, ono dnes když budeme chtít na něco najít chválu, najdeme ji. Já si spíše myslím, že každá velká změna ve stravování, má na tělo pozitivní vliv. Z dlouhodobého hlediska bych si v tomto případě nebyl 100% jist, ale na každého funguje něco jiného, tedy je třeba hledat a zkoušet než najdeme ten správný recept na harmonii s naším tělem.

Carnivore diet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *