Už nějaký pátek přemýšlím, jak si občas pohodlně zahrát nějakou hru a trochu se zabavit u PC (asi toho mám v práci málo :-)). Ne, teď vážně, pracuji s PC okolo 8 hodin denně, nejsem pravidelným hráčem, ale občas si rád máčknu. Z pravidla mě hraní baví pár týdnů po večerech a pak už prostě není chuť, neboť byla ukojena. No a tohle se opakuje každých přibližně 6 měsíců a díky tomu pořád stojím před stejnou otázkou a řešení jsem ještě nenašel. Vždy přemýšlím nad nákupem herního PC, ale nechce se mi investovat do stroje, který nevyužiji (nehledě na to, že představa toho, že přijdu z práce od PC a doma si sednu zase k PC je trochu děsivá) a neposlední řadě se mi nechce ani investovat do her, které nejsou zrovna levné, že… ano, vím, je tady jiná cesta jak hru získat, ale z toho jsem už vyrostl…. Jednou jsem se i rozhodl si koupit použitý Playstation 4 Slim, k tomu pár her, ale bavilo mě to opět pár týdnů a pak už na PS4 sedal jen prach a tak šel zase o dům dál. Protože tenhle stav prožívám prakticky 2x do roka, už jsem si osahal jiné možnosti s kterými bych se rád podělil.

Z pohledu občasného hráče vidím smysl ve streamování her, ale…. Zkoušel jsem několik platforem, ale žádná mi zatím nepřirostla i když situace je stále lepší a lepší.

NVDIA Shield TV
Jako první jsem měl tu čest vyzkoušet streaming od NVIDIA, kdy jsem dostal měsíční členství zdarma a mohl jsem pařit relativně hodně her grátis. Pecka! No jo, ale když jsem chtěl pařit něco jiného, musel jsem si tu hru u nich koupit a když jsem ji chtěl hrát musel jsem mít nejen hru koupenou, ale taky platit měsíční subscription / členství (což bylo tou dobou asi € 10 / měsíc). Asi bych s tím neměl problém, ale nedávalo mi to smysl. Platíte subscription, musíte si koupit licenci na hru, kterou už si jinde nezahrajete. Budu-li kalkulovat do budoucna tak do Nvidie nastrkám X peněz, oni službu vypnout a sbohem a šáteček…. Toho si byla asi Nvdia vědoma a postupem času zaintegrovala do svého herního portfólia Steam, RockstarGames, UPLAY. Upřímně se tak stal z celkem jednoduchého rozhraní velký bazmek s X službami, které stále nejsou zrovna „user friendly“. Tak třeba jste si řekli „Ciwe, GTA V, to by šlo“, no a začalo martyrium, jak si to zahrát. Hru jste spustili, vybrali jste si zda to chcete hrát přes Steam nebo RockstarGames poskytovatele, pak jste se museli přihlásit, což je na Shiledu dost kovbojka, protože potřebujete klávesnici, ta má v tom virtuálu, co se hra spustí, jiné rozložení, takže to na první pokus úplně nedáte a když se Vám to po 20 minutách podaří, můžete hrát. Moment, zmínil jsem, že si tu hru musíte nejdřív koupit? Asi ne, takže pro úplnost dodám, hru musíte nejdřív vlastnit (doporučuji toto realizovat bokem na PC). A teď můžete hrát. S tím už problém nebyl, když hra podporovala Gamepad :-). No, takže cajk, máme hru. Zítra si ji budete chtít zase zahrát, tedy Vás zase čeká oser s přihlašováním, bájo! Shrnuli to. Co hra, to nějaká služba (Steam, Rock….), tam musíte mít hru koupenou a před každým hraním se přihlásit. Říkáte si no a? Zkuste si to! Můj závěr je takový, že když chci hrát, chci hrát, ne řešit kupovaní hry, přihlašování atp. Jen dodám, že novinky zde chybí, nejnovější hry (možná až na pár výjimek) jsou 2 roky staré.

Vortex
Na Vortex jsem narazil čistě náhodou a byl jsem na něj dost natěšený, protože nabízí klienta takřka pro všechny platformy, dokonce je na Windows možné hrát přímo v prohlížeči Chrome. Úplně jsem to viděl, doma budu mastit na MacBooku nebo Shieldu (ano, i tam je aplikace dostupná) a konečně jsem si říkal, že to někdo někam posunul. Realita a zkušenost byla bohužel jiná. Po instalaci klienta jsem zaplatil subscription ($9.99) a šel to zkusit. Nějaké hry byly v ceně (CS GO atp.), pro hraní jiných bylo třeba prolinkovat aplikaci s účtem Steamu, což mi prvních pár dní vůbec fungovalo. Psal jsem i na podporu, kde mi řekli, že je to chyba a že během několika dní vyjde aktualizace aplikace a že pokud chci hrát, ať hraji v prohlížeči. No, tak jsem pár dní počkat, prolinkoval Steam a dostal jsem se do podobné situace jako v předchozím kapitole. Chcete hrát hru, kupte si ji. Ok, to beru! Chcete hru spustit, přihlašte se. Hm a oser je zpět na MacBooku jsem musel připojit externí klávesnici abych byl schopen psát čísla, stejná situace byla u Shieldu. Když jsem se přihlásil, hru spustil a chtěl hrát strašně to lagovalo, jak na počítači, tak na Shieldu. Nevím, zda to bylo mojí konektivitou sítě nebo streamem od nich, ale hratelné to nebylo. Divné každopádně je, že obě platformy používají ke streamování datová centra Nvidie kdesi v Belgii (asi) a stejná hra přes Vortex lagovala více než přes Shield samotný. Nebudu Vám lhát, zkušenost byla dost podobná jako u samotných služby Shieldu (Steam, RockStarGames..). Věčné přihlašování, nepohodlné ovládání mě prostě odradily. Navíc je tady shodný problém s herními tituly. Opět zde nenajdete žádné novinky, jen starší hry.

Googla Stadia
Na tohle jsem opravdu zvědavý. Doufám, že to Google uchopí konečně nějak rozumně. Doplním až vyzkouším!

Ideální stav je ještě daleko…
Z mého pohledu by bylo ideální mít nějakou službu / klienta (třeba ji bude Stadia od Google), kde budete prostě platit měsíční členství (za výpočetní výkon). Pokud si budete chtít zahrát hru, zaplatíte něco jako půjčovné třeba na 50, 100 hodin hraní, které si prodloužíte, nebo si hru opravdu koupíte a bude „Vaše“ až po otestování, že vše běží jak má a je to hratelné. Přestanu platit členství = nemožnost hraní. K tomu všemu bude možné licenci hry (pokud si ji zakoupím) přenést někam jinam, třeba do Steamu, protože co když budu chtít hrát v budoucnu na PC a svém HW? Nebo holt integrovat Steam, ale nějak lidsky, aby bylo možné jej pohodlně využívat. Zároveň to bude chtít mít i nové tituly, protože to bude přeci ten tahák! V neposlední řadě by byl dobré vyřešit možnosti hraní, něco jako změna rozlišení, správa zvuku atp. u zmíněného Vortexu jsem spouštěl hru na full HD televizi a potom na 4K monitoru, ale hra běžela max. v 1440 x 900 px a to ještě docela bídně. Tady je jasné, že streamovat 4K bude vyžadovat opravdu extra rychlý internet, což by bylo fajn, ale není to podmínkou, spíš hru třeba spustit v okně nebo tak něco.

Sečteno podrženo mi zatím dává největší smysl nainstalovat si klienta Steam, je multiplatformní a kupovat hry tam. Zdá se totiž, že Steam se dříve nebo později nacpe všude (Shield, Vortex atp.) tedy hru si jednou koupíte tam a můžete ji hrát kdekoliv. Nejde mi třeba do hlavy proč Steam zrušil Steam Link konzoli. Buď o ní neměl nikdo zájem nebo v tom neviděli smysl. Mě osobně to smysl dávalo, koupit jsme si ji ale nestihl. Koupíte konzoli za 10 kKč, ale hry budete brát od jednoho poskytovatele. Odejde Link, koupím komp nebo pustím Shield a zakoupené licence využiji.

Streamování her

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *