Drazí, je tady to, na co jsem čekal. Byla vydána nová generace hodinek Garmin Fenix s označením 6. Začínal jsem na verzi 3, používal ji přes rok, potom jsem přešel na verzi 5, kterou jsem měl prakticky dodnes (září 2019). Mezitím jsem vyzkoušel i Fenix 5 Plus, které mě nějak nenadchly, stejně tak jako pár hodinek od Suunto. Jen doplním, že Fenix 5 Plus (verzi Titanium Sapphire) jsem měl 4 týdny a nějak mi za tu cenu pořád chybělo něco, proč přejít na novější verzi. Nyní mám pocit, že to něco přišlo a ten upgrade se vyplatí.
Nechci se zde rozepisovat o tom co hodinky umí a neumí, jak moc jsou přesné, předpokládám totiž, že pokud sem nějaký čtenář už zabloudil, ví o čem čte. Pokud potřebujete opravdu propracované detailní hodnocení koukněte sem. Chtěl bych zde spíš vyzdvihnout ten rozdíl, kterého jsem si všiml okamžitě. Jde o tyto věci:
– váha
– displej
– měření tepu
– design
Aby bylo jasno co mám konkrétně na mysli, trochu to rozepíšu.
Váha
Ihned po výměně Fenix 5 za Fenix 6 jsem poznal, že hodinky jsou lehčí (opravdu) a nejen lehčí, ale spíše jakoby pohodlnější. I když Fenix 5 Plus
Titanium Sapphire byly taky oproti Fenix 5 znatelně lehčí, tak tyhle jsou na tom pocitově ještě lépe. Bude to asi i tím, že 6ky jsou i o něco málo tenčí i když pouzdro je pořád stejně velké, tedy 47mm.
Displej
No, konečně Garmine, tvl! Velikost displeje se posunula z velikost 1,2“ na 1,3“ a i když to není na první pohled znát (např. při pohledu kolik je hodin), tak si toho určitě všimnete během aktivity, kdy je tam prostě více prostoru. Fenix 6X mají dokonce velikost 1,4“, tam musím být změna velikosti displeje vidět na první pohled! U displeje sice došlo k navýšení rozlišení z 240×240 na 260×260, nicméně hustota pixelů je pořád stejná, tedy 283 ppi. I přes to mi přijde být displej jemnější. Chvíli jsem přemýšlel nad koupí verze 6X Solar, ale pro mojí ruku jsou prostě ty řady X velké, tlusté a těžké.
Měření tepu
Vím, že toto je čistě subjektivní, ale nový senzor tepu (verze 3) mi měří tep lépe. Fenix 5 a 5 Plus mi například u běhu ukazoval správně 1/2 běhu, z pravidla tu první a tu druhou byl mimo tak 20 – 30 bpm, kdy jsem si říkal, že tepovku 180+ fakt nemám a taky neměl. Dalším pozitivem jsou daleko rychlejší reakce senzoru během silového cvičení např. v posilovně, kdy se mi stávalo, že u F5 a F5 Plus to na náhle srdeční zrychlení nereagovalo a začalo se to chytat až třeba po minutě, dvou kdy tep spíše padal. U Fenix 6 mám pocit, že to opravdu reaguje prakticky ihned, taky mám po hodinovém workaout v posilovně skoro o 200 kalorií více, než u téhož workoutu u F5. Může to být náhoda a dobrá konstelace hvězd, ale jsem rád, že i u měřiče tepu, u kterého nemám moc očekávat, jsem se začal dostávat k reálným hodnotám. Pod vodou to ovšem žádná hitparáda není. Bohužel nemám TRI hrudní pás, který dokáže změřit tep pod vodou rozhodně přesněji, tedy nejsem schopen porovnat reálné výsledky, ale moc se mi to nezdá. Průměr bych odhadoval okolo 110, max. tak okolo 130, aspoň podle toho jak jsem si vždy po intervalu osahával krční tepnu, ale je to opravdu jen odhad a třeba je tento výsledek správný.
Design
Opět subjektivní záležitost, které je možná způsobena tím, že hodinky jsou nové a ne přes 2 roky nošené :-), ale přijdou mi nyní být opravdu černé, luneta se tolik neomlacuje. Už se mi s nimi povedlo chytit o branku a futra a nikde „zatím“ nevidím stříbrnou barvu, která je pod lunetou. Když už jsem tu lunetu nakousl, rovnou ji zhodnotím. Je to sice drobnost, ale z výčtu hodinek Fenix 5 a Fenix 5 Plus je nyní luneta po designové stránce asi nejpovedenější, nejhorší, dle mého názoru, byla po vzhledové stránce na Fenix 5 Plus. Mimo to opravdu váha i tloušťka jsou o něco nižší, což z mého pohledu dělá ten mocný pocit. Vím, už jsem o tom mluvil, ale je to pro mě opravdu asi ta nejpříjemnější změna. Tedy přidávám fotky samotných hodinek vedle sebe.
Nevýhody
Je třeba říct, že pár věcí mě na hodinkách trochu vyndavá a jsou to tyto věci:
– růžové podsvícení – Už od verze 5 Plus mi přijde být, že bílá není bílá, ale spíše trochu růžová. Nevím, zda se mi to nezdá Není to až takový problém, ale na pětkách to byla prostě bílá.
– písmo – Tady si nemůžu zvyknout. To písmo je takové moc kulaté a uhlazené, což může být zase jen můj názor (poznámka: nejsem metrouš atp.)
– vypínání metriky srdeční ho tepu – Vypínání měření tepu, který bylo u F5 a F5 Plus zmáknuté lépe. Nyní je třeba zanořit se hlouběji do menu a potvrdit dlouhé upozornění a blabla. Ovládání vypínání / zapínání tepu se už s jedním updatem změnilo, uvidíme co přinesou další updaty.
– málo hodinek / aplikací – Samozřejmě, novinka, tohle bude časem lepší. Nyní mi chybí mých pár oblíbených vzhledů hodinek a doplňků,.
Shrnutí
Myslím, že pokud půjdete primárně z Fenix 5, budete více méně nadšeni, stejně jako já. Pokud máte Fenix 5 Plus, asi to nemá úplně smysl, pokud teda nevíte co s penězi :-). Já primárně čekal na větší displej, kterého jsem se u verze 6 dočkal. Přesnější měření tepu je jen další velké +, stejně tak příjemnější pocit z hodinek na ruce. Upřímně bych se asi byl schopen smířit i s verzi Fenix 6 (bez PRO), kde chybí mapy, Wi-Fi a muzika, vlastně ani jedno z toho nepoužívám, uvidíme, třeba někdy začnu. Ušetříte tím nějakou korunu, ale zase tak moc ne s ohledem na to, co PRO verze nabízí. Placení Garmin Pay je dostupné u obou verzí. Každopádně Fenix 5 jsou pořád velice slušně vybavené hodinky, které jsou pro většinu hobby sportovců (stejně jako jsem já) více než dostačující.
Zajímavý názor, díky za něj!
Díky za recenzi. Já mám ještě F3 a právě uvažuji jestli nepřejít rovnou do F6. Podle Vašeho popisu to pro mě bude mít smysl. Hodnotim podobné parametry.
Diky
Díky za recenzi. Také řeším zda přejít či nikoli. S ohlédnutím za čtvrt rokem s novými Fénixi, doporučil bys přechod z původních pětek na šestky? Slyšel jsem, že verze Pro (levnější) má lepší zobrazení než Sapphire. Můžeš to potvrdit? Díky Míra
Ahoj Míro, asi jdu trochu „S křížkem po funuse“, ale obecně verze Sapphire má horší čitelnost a to mohu potvrdit už od verze F3 po tu současnou. Verze Sapphire má prostě tmavší sklo a tedy propustnost směrem k tobě je o trochu horší (ne nějak dramaticky). Překvapivě nejlepší čitelnost mají 6X PRO SOLAR.
Pingback:Garmin Fenix 6X vs Fenix 6 | keporkakpadlejnahlavu.com