Garmin Fenix 6X vs Fenix 6

Nedalo mi to a musel jsem vyzkoušet resp. si koupit Fenixy typu 6X a to rovnou ve verzi 6X PRO SOLAR, která mě během představení hodinek zaujala ze všeho nejvíce. Bohužel dostupnost byla tak bídná, že jsem se k tomu vrátil prakticky až po osmi dlouhých měsících. Celou tu dobu jsem používal Garmin Fenix 6, na které jsem přešel z Fenix 5.

Garmin Fenix 6X vs Fenix 6

Vím, že na webu je mraky review, hodnocení, porovnání a kdo ví čeho všeho, tedy věřím, pokud o nich přemýšlíte, máte vše pilně nastudované a v hlavě jakš takš srovnané. Nebudu tady dělat detailní porovnávání aktivit a jejich výsledků, spíše se zaměřím na můj osobní pocit a vypíchnu pár drobností, kterých jsem si ihned všiml po nandání na ruku (samozřejmě oproti Fenix 6, které za tu dobu už dobře znám).

Garmin Fenix 6X vs Fenix 6

Desing, váha rozměry
První věcí, které jsem si všiml, byla příjemná váha. Verze 6X PRO SOLAR je jen o 10g těžší než 6 PRO. Vzhledem k tomu, že jde fyzicky o větší hodinky, pocitově díky rozměrům / váha, působí lehčeji než šestky i když jsou těžší.



Při pohledu na výše přiložené fotky je rozdíl velikosti markantní. Při nošení na ruce to tak dramatické není, teda do té doby, než si je prohodíte. Po nandání 6X jsem neměl až takový pocit, že mám nasazené velké hodinky, ale když jsem po 6X nasadil zpět 6ky, přišly mi 6ky být malé a překvapivě nepohodlné. Vzhledem k tomu, že 6Xka překryjí skoro celou mou hubenou ruku, pásek potom míří svisle dolů a díky tomu se 6X prakticky nehnou. Narozdíl od šestek, u kterých rukou pásek jakoby trochu roztáhnu do šíře své ruky, hodinky většinou směřují spíše k horní části ruky a při zaklepání s rukou díky tomu více na ruce kloktají, ale jde o zvyk. Fenix 6 jsem nosil přes půl roku a žádného nepohodlí jsem si nevšiml, ale přeci jen mi přijdou být 6X o trochu pohodlnější a to možná i díky 26mm šířce pásku, která na ruce asi prostě sedí lépe. Ze svého pohledu bych řekl, že díky zkrácení lugů u řady Garmin Fenix 6 se z klasických šestek staly hodinky blíže k verzi „S“ a z verze X spíše něco jako 6+. Když bych měl porovnat např. Fenix 3 a 6X tak na mou ruku byly Fenix 3 obrovské a přesto mi nevadily a zvykl jsem si, verze 6X mi přijde být něco mezi Garmin Fenix 5 a 5X. Níže ještě pohled na zobrazení mapy na mé „hubené“ ruce.



Displej
Tak tady jsem si sedl na zadek. Ne, vážně, i tady je rozdíl. Fenix 6 mají displej 1,3, který je oproti velikosti 1,2 při zachování jemnosti, jakoby stejný s předešlou generací, jen vetší. Mám na mysli podání barev a černou barvu, které je jakoby šedá, obzvlášť při podsvětleném displeji. U 6X je i při podsvětlení černá barva (pozadí) stále černá. Nevím, zda je to kvůli krycímu sklíčku Power Glass u verze SOLAR nebo je to prostě vlastnost jako taková, ale ten displej je prostě lepší. Barevné podání je, obzvláště při podsvětlení, trochu blíže AMOLED displeji. Čas samozřejmě ukáže zdali výhoda v barevném podání a trochu lepší čitelnosti nebude mít vliv na kvalitu a odolnost proti poškrábání, protože dle doporučení Garminu, Power Glass propouští nejvíce světla, ale zdá se, že je nejměkčí, z čehož vyplývá jeho náchylnost k poškrábání. Garmin také nedoporučuje lepit na displej fólii viz jejich FAQ.

Garmin Fenix 6X vs Fenix 6

Dále je zde i větší font, což obecně uvítám, protože jsem slepoň. Honění si trika, že nyní může být během aktivity až 8 položek na datové obrazovce, mi přijde být zbytečné. Osobně v tom výhodu nevidím, zjistil jsem totiž, že čím více informací na obrazovce je, tím jsem zmatenější kam koukat, ale zase jde o subjektivní věc. Někdo to třeba opravu uvítá a pak se v tom i zorientuje, já jsem spokojený se čtyřmi položkami :-).

Garmin Fenix 6X vs Fenix 6

Baterka
Zde je rozdíl markantní! Ale to se ví :-). Zkoušel jsem během dvou slunných dní takový test mezi 6 a 6X SOLAR. Hodinky byly současně nabity na 100%. První den jsem vyrazil na 3/4 hodiny na 5km procházku se zapnutým HR, vypnutým BT. Po této vycházce měly hodinky takový to stav:
– F6 98%
– F6X 100%
Poté jsem vypnul HR u ubou hodinek a F6 jsem odložil.

Druhý den jsem sedl na kolo, zapnul HR, nasadil oboje hodinky a vyrazil téměř na 4 hodinovou tůru, přes lesy a pole.. ujel jsem necelých 60km s tímto verdiktem:
– F6 80%
– F6X 94%

F6X musím říct dost dobrý! Jsem mile překvapen. Solární dobíjení asi tolik nedává, ale i tou trošku, co to přicmrndává, to nějaký efekt má, čas ukáže. Samozřejmě 6X vydrží i bez solaru více než klasické šestky, solar nic nespasí, asi nic ani nez…ví. Níže tabulka od Garminu, jak je na tom řada 6 obecně.

GPS, HR a ten zbytek
Zajímala mě samozřejmě i přesnost GPS, měřiče tepu atp. No, zde není moc co dodat. Během pár porovnávaných aktivit, které jsem s oběma hodinkami udělal, byly výsledky shodné. Na cca 60km MTB trase byl rozdíl asi 600m, u 6km běhu 70m. Myslím, že tato odchylka je akceptovatelnou hodnotou. Co se týká veličin jako HR, aerobní a anaerobní hodnoty, tam to sedělo přesně a mezi hodinkami žádný rozdíl v tom nebyl. Zajímali by mě ještě hodnoty HR např. z bazénu, ale všude je nyní zavřeno (13. .4. 2020), tedy smůla.

Garmin Fenix 6X vs Fenix 6

Shrnutí
Výše jsem vypíchnul ty největší rozdíly / přínosy mezi oběma typy hodinek. Co není uvedeno výše, je prakticky vzato 1:1 a je tedy na Vás, na které z nich padne volba. Já byl dlouhodobě spokojený už F3, nejvíce se mi líbily klasické F5 (ještě bez map a muziky), které měly celkem rozumnou cenu a chlapskou patinu a od F3 to byla dobrá evoluce. Od F5 PLUS je to už víceméně multimediální zařízení včetně map a muziky, kterou kolikrát ani nevyužijeme. Řada F6 je dalším krokem evoluce, která na mě působí tak trochu rozpolceným dojmem. F6S a F6 se z mého pohledu zmenšily a přiblížily uživatelům smartwatch, se zachováním všech parametrů výborných sportovních a outdoorových hodinek. Trochu z nich vyprchal ten efekt robustních a hustých hodinek pro tvrdé chlapy i když uvnitř stále je! No, a vrátím-li se k rozhodnutí mezi F6 a F6X, řekl bych to asi takto. Pokud máte hodně malou ruku, kupte F6S, pokud máte ruku normální a není Vám líto sáhnout hlouběji do peněženky, jděte do F6X jakékoliv verze, ty hodinky za to stojí! Pokud se obejdete bez muziky, map, placení atp. šáhněte po F5 pokud chcete ušetřit a mít na ruce pořádný kus hardware, potažmo F5 PLUS, pokud chcete mít pořádný kus hardware včetně muziky, map, placení. Obecně bych trochu váhal u koupi např. F5X nebo F5XPLUS, kde se sice dneska můžeme dostat na zajímavý poměr ceny / výkonu, ale vedle F6X budou F5X vypadat jako notebook z roku 2000….

Garmin Fenix 6X vs Fenix 6

Pokud by někoho zajímal použitý ciferník, pak jde o ciferník Sundance.

Garmin Fenix 6X vs Fenix 6
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *