UŽ dlouho jsme se nepodívali na zoubek hodinkám, konkrétně pojďme se podívat na „novou“ sérii hodinek Garmin a to konkrétně Fenix 7 (bez solaru) a Tactix 7 v nejvyšší verzi.

Téměř přesně před dvěmi lety jsem si zakoupil verzi Garmin Fenix 6X PRO Solar Titanium Carbon Gray DLC (uff tvl, to je název), které se mi po cca 14. měsících odporoučely a odešly do křemíkáče. Garmin nebyl schopen dodat hodinky v zákonné 30. denní reklamační lhůtě a tak jsem dostal zpět prachy. Z čehož jsem tedy moc nadšený nebyl, protože jsem zůstal bez hodinek a nechtělo se mi kupovat zase verzi 6 když jsem cítil, že nová série je už za dveřmi… takže jsem vlastně čekal a dočkal se sedmiček a po pár měsících i nových Tactixů. Zajímal mě hlavně rozdíl ve snímačích GPS, kde ve všech sedmičkových Sapphire verzích přibyl přijímač L5, který dokáže poznat odražený signál a ve větší zástavbě nebo při vběhnutí / vjetí do lesa tak mnohem lépe udržet GPS signál. Samozřejmě mě zajímala i výdrž mezi solarem a nesolarem, tedy pojďme se na to podívat.

Protože jsem byl majitelem 6X, které na moji dětskou ruku byly trochu robustní, řekl jsem si, že bych mohl jít teď do menší verze, tedy jen Garmin 7 a protože nemám v Garmin úplně důvěru, že se zase nerozbijí, nechtěl jsem do hodinek dávat až tolik peněz a sáhl po obyč verzi. Mám ji zhruba 2 měsíce. Co se týká použitelnosti tak obecně je využívám tak na 40% (záznam aktivity – cca 10 aktivit týdně, z toho tak 10 hodin GPS aktivit, monitoring kroků, srdeční tep, hodiny, budík a to je vlastně vše), věci typu hudba, upozornění, mapy jen sporadicky, dokonce mám přes noc (22 – 6) úsporný režim, kdy neměřím ani tep, díky tomu vlastně ani záznam spánku. S takovým to nastavením jsem schopen vydržet na jedno nabití 14 – 21 dní, což mi přijde být dobré, nicméně v podobném duchu jsem používal i 6X a baterka dala cca o 7 – 14 dní víc.

Nicméně Tactixy se mi vždycky moc líbily (až na tu cenu, že) a když vyšly Tactix 7 (potažmo Echo) tak jsem si málem cvrnkul (vtip, jsou to jen hodinky). Ale velký displej ze 6X mi chyběl i (nejen) ten týden výdrže navíc, takže jsem je koupil, ať je můžu aspoň trochu srovnat. Nejsem až takový extrémista, že bych řešil, které z nich měří líp nebo hůř, na těch pár metrech a tepech mi úplně nezáleží. Nejsem profík a už nikdy nebudu, ale ty hodinky jsou mi už roky parťákem, dobrým parťákem, kterého používám denně! Nicméně je třeba pamatovat, že je to dobrý sluha, ale špatný pán, pořád je to jen elektronika!

Nechci tady rozebírat parametry hodinek ty jsou známé z webu výrobce nebo odjinud. Spíše pár osobních postřehů. Pojďme tedy na to.

Za těch několik let běhám kolem baráku prakticky stejnou trasu a všiml jsem si, že asi ve dvou úsecích se mi tempo změní na cca + 2 min/km po dobu cca 200 – 400 metrů. Je to tam trochu do kopečka, ale hlavně je tam přechod pole – les. Pocitově mi nikdy nepřišlo, že bych zpomalil a přišlo mi to být zvláštní. Příjem signálu L5 (z Tactixů) ukázal, že můj pocit byl správný. Totiž běžel jsem s oběma hodinkami (Fenix 7 a Tactix 7) a Tactixy změnu v tempu prakticky nezaznamenali a Fenix 7, kde je jen signál L1 opět ukazoval zpomalení. Na výsledku to velkou změnu neudělalo, ale byla patrná, sledujte.

Fenix 7 vs Tactix 7 vzdálenost
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – rozdíl vzdálenosti
Fenix 7 vs Tactix 7 tempo
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – rozdíl tempa

Sami vidíte, že na 5,5 km byl rozdíl 40 metrů a tempa skoro o 3 vteřiny, což je pro mě jako hobíka nic a vůbec mě to netrápí, ale ten rozdíl tam je. Když si člověk představí, že by se pole – les střídalo častěji a vzdálenost by byla třeba 5x vyšší nebo by to byl maraton, možná bychom se divili kolik by to ve skutečnosti bylo. Jen dodám šlo o běh, myslím, že taková cesta na (horském) kole bude mít rozdíly mnohem vyšší, protože jsou tam vyšší rychlosti a střídání pole a lesa prakticky pořád.

Další disciplínou, která mě ve srovnání zajímala bylo měření tepu. Už dříve jsem zmiňoval, že vetší hodinky, ač vypadají na mé ruce legračně, mnohem lépe sednou na ruku a měření tepu je přesnější, protože nevytvářejí tzv. špičku (většinou horní strana hodinek je výše vzhledem k poloze ruky, hodinky tak nesedí na ruce symetricky) a snímač sedí přímo na ruce. Za ty roky jsem taky zjistil, že ač nosím hodinky na levé ruce, na pravé je snímač tepu mnohem přesnější. Zkusil jsem tedy s novými Tactixy 7 vyběhnout na pravé ruce a na levé si nechal Fenix 7 připojené k hrudnímu pásu. Výsledek mě příjemně překvapil, sledujte:

Fenix 7 vs Tactix 7 HR
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – srdeční tep

Průměrný srdeční tep se liší o jedna a maximálka o dva tepy.

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - zóny HR
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – zóny srdečního tepu

Zóny jsou už ovšem rozdílnější => bez HR pásu to asi pořád úplně nepůjde, ale i tak výsledek není špatný, co myslíte?

Druhý běh dopadl, co se týká vzdálenosti, stejně, tedy přesnější metriky pro Tactix.

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - rozdíl vzdálenosti II
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – rozdíl vzdálenosti II

Opět rozdíl o 40 metrů v celkové vzdálenost.

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - rozdíl tempa II
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – rozdíl tempa II

A tempa o 2 sekundy na kilometr.

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - rozdíl HR
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – srdeční tep II

Zde vidíme, že začátky grafů jsou shodné, shodně tak i průměrný srdeční tep. Ovšem ke konci běhu jsem trochu zrychlil a tady vidíme, že Tactix 7 měly problémy, ale na efekt tréninku a tempo to až takový dopad nemělo.

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - zátěž
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – tempo

Zkoušel jsem i posilovnu kde mají obecně měřiče srdečního typu ze zápěstí problémy. Setup byl stejný – levá ruka Fenix 7 připojené k hrudnímu pásu, Tactix 7 na pravé ruce.

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - posilovna kalorie
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – posilovna kalorie

Kalorie v cajku +/-…

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - posilovna srdeční graf
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – posilovna srdeční tep

…průměrný tep a maximální taky, ale graf je trochu rozdílný, ne moc dramaticky, stejně tak zóny.

Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 - posilovna zóny HR
Vlevo Tactix, vpravo Fenix 7 – posilovna zóny HR

Druhá sada cvičení se stejným setupem měla trochu lepší výsledek, sledujte:

Poté jsem zkoušel ještě jízdu na kole po asfaltu (po cyklostezce). Na každé ruce jsem měl jedny hodinky. Metriky rychlosti a vzdálenosti byly ve směs shodné, za to srdeční tep byl ze 4/5 cesty shodný a 1/5 cesty si každé ukazovali nějaké svoje hodnoty. Rozdíl i 25 úderů za minutu nebyl výjimkou ¯\_(ツ)_/¯ . Vzhledem k tomu, že jsem třetí zařízení, které by to rozetlo, neměl, nemůžu říct, které z hodinek měly tu sporadickou 1/5 cesty pravdu. Nicméně zajímavý je graf nadmořské výšky, který na 15. km cestě je o 15 výškových metrů rozdílný, což je hodně. Zkoušel jsem shodnou cestu zadat do map a výškový profil z map spíše odpovídá Tactixům.

Výsledek je k nahlédnutí zde

Obrázek si udělejte asi sami. Mě osobně by výsledek ze „zápěstního“ snímače z rodiny Garmin 7 postačoval. Je jasné, že hrudní pás je hrudní pás, ale obecně snímač na hodinkách řady 7 je dostatečně použitelný. Hrudní pás samozřejmě mnohem rychleji reaguje na změny srdečního tepu, který je při posilování častý, ale ve výsledku to tak extrémní rozdíly nejsou (pokud nejste hnidopich). A to nemluvím o tom, že nošení pásu mně není příjemné a poslední dobou se mi i často rozepíná… Důležité připomenout je i fakt, že u každého funguje čtení srdečního tepu ze zápěstí jinak neb každému sednou hodinky na ruku jinak. Útlejší zápěstí (než to moje) můžou poměrově mít v oblibě menší verzi hodinek, protože jim budou sedět klasické sedmičky na ruce shodně jako sedí mně 7X / Tactixy => lepší kontakt s kůží => přesnější hodnoty.

Ještě bych se rád podělil o zkušenosti s výdrží a čitelností displeje u Tactix 7 potažmo všech verzí hodinek se safírovým sklem. Výdrž jsem naťukli hned ze začátku článku s Fenix 6X a pravdou je, že Tactix 7 jsou na tom s mým nastavením ještě lépe (budou i 7X), konkrétně až o 21 dní, pokud budu na světle odhaduji, že to bude minimálně o další dny navíc (tohle se těžko zkouší neb většinu dne jsem zavřený v nějaké budově). Jasně jsou těžší a větší, takže to není až zase takové překvapení, ale pokud se dostanu na nabíjení jednou za „skoro“ 5 týdnů, je to celkem luxus! Co se týká displeje, tak tady je to trochu zklamaní, ale je to zase něco za něco. Safírové sklíčko má horší propustnost světla, takže už na fotkách si můžete všimnout, že Tactixy jsou jakoby tmavší a na živo tomu opravdu tak je. Z úhlu (např. když držíte třeba řídítka) je čitelnost opravdu oproti nesafír verzi horší. Teď ta lepší zpráva, u safíru se zase nemusíte bát, že někde displej odřete, což je asi lepší než mít po roce odřený displej. Tady mě často napadá proč Garmin nedělá nějakou kombinaci stříbrné lunety a safírového skla, vlastně ano, dělají, jedny jediné. Při tom kombinace stříbrné lunety a safírové skla by do budoucna vedle k neodřetelným hodinkám neb safír škrábnout nejde a na stříbrné lunetě nejsou škrábance až tak vidět, ale jde asi o můj názor. Další top užitečnou fíčurou je zmiňovaná LED svítilna. Když jsme viděl představení hodinek říkal jsem si „Ntv, to si dělají srandu. Taková ptákovina.“. Garmine uznávám, je to jedna z věcí, kterou používám denně a dost možná je to jedna z věcí, která by mě přesvědčila k nákupu vyšší (rozuměj dražší) verze hodinek, opravdu, až tak praktická věc to je! V noci svítí opravdu hodně a věřím, že by bílé světlo bylo možné nouzově použít i jako přední světlo na kolo. Jako bonus umí hodiny LED světlo přepínat pří běhu viz originální ukázka od Garminu.

Jak již bývá zvykem chtěl bych vypíchnout i pár nedostatků. Solární verze mají nyní mnohem patrnější „solární kruh“ což je trochu rušivé a díky tomu je hodně patrný přechod mezi koncem displeje a lunetou samotnou a to nemluvím o tom, že odlesk toho panelu je zelený, což není moc estetické. Dalším pro mě nepochopitelným minusem je nemožnost sundat stěžejky (osičky co drží pásek). Díky tomu jste omezený jen na pásky s QuickFitem nebo provlékacími, což je trochu vopruz. A v posledních řadě (což byl problém snad u všech hodinek zatím) kwa Garmine dělej kvalitnější hardware! Vždyť každé tlačítko jde jinak máčknout, po čase se ty tlačítka sekají. Máte tak skvělý software včetně SDK pro programátory, ale tak bídný hardware 🙁 …

Poznámka: Když by někoho zajímal vzhled resp. pásek použitý u sedmiček, tak jde o pásek ke Garmin MARQ. Aplikace není úplně easy, protože tenhle pásek seděl jen u šestek, u sedmiček je třeba udělat menší hack, ale o to líp pásek sedí = lepší čtení srdečního tepu ze zápěstí 🙂 – na detaily se ptejte případně v komentářích.

Tactix 7 vs Fenix 7
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *